čas pro sebe

Čas pro sebe a jak ho najít

Povinnosti, práce, domácnost, rodina….. Dlouhé seznamy úkolů nebo věcí, které nepochybně potřebujeme udělat. Ale čas na sebe minimální.

To je výsledek dnešní uspěchané doby a nároků, které si sami na sebe klademe.

Udělat si čas sám pro sebe, je ale klíčem ke spokojenému životu. Prevencí vyhoření, marnosti, deprese…

Ve shonu vnějšího světa to ale může být opravdu náročné…

Proč si najít čas pro sebe?

Čas je jedna z nejvzácnějších komodit, které v životě máme. A do velké míry je pouze na nás, co s ním budeme dělat, jak s ním naložíme. Vnější svět je nastavený na výkon, seznamy úkolů, efektivitu.

Nic neděláte? Relaxujete?

Asi byste se měli zvednout a jít vytvářet hodnoty.

Ty vnější. A nejlépe pro někoho.

Něco vám to říká? A slyšíte to jen zvenku nebo se občas přistihnete, že to říkáte i sami sobě?

Trávit čas relaxací, spojením se sebou, v klidu považuje západní civilizace za mrhání časem. Odměnu, kterou si můžeme dát ve chvíli, kdy je ¨vše důležité ¨ hotové. Jenže ono to nikdy nekončí. Vždycky je co dělat. Vždycky se najde prádlo k vyprání, úkol do práce, e-mail čekající na odpověď, police sbírající prach. Toto nastavení nás tak čím dál více táhne do kolečka vnější reality a dál od sebe. Spojení se svým nitrem. Vnímání života a uvědomování si toho, kým jsme a kam dáme. Co jsou naše skutečná přání, co naplňuje a rozvíjí naši duši.

Jenže bez tohoto spojení a vnitřního naplnění se stáváme jen pracovní jednotkou. Robotem, který vykonává povinnosti a přestává žít skutečný život.

Ztrácíme spojení sami se sebou. Necháváme se čím dál více zatáhnout do programů vnější reality. Toho, co bychom měli dělat, co bychom si měli myslet, jak bychom měli trávit svůj čas.

Proto je důležité postavit se vědomě svým programům, které nás nutí věnovat pozornost jen ven. Pracovat a vykonávat činnosti i na úkor sebe. Ve chvíli kdy cítíme, že potřebujeme zastavit. Relaxovat, nabrat znovu sílu a spojit se sami se sebou.

Jenže ono se to snadno řekne a hůř provádí… Proto jsme dali dohromady několik tipů, jak s plánováním času pro sebe začít.

Jak si najít čas pro sebe?

Zejména zpočátku může být náročné si na rituály pro sebe najít čas. Nebo si na ně dokonce jen vzpomenout. Často si něco naplánujeme a brzy je vše jinak. Celý den uteče a vy zjistíte, že se vám opět nepovedlo chvilku si najít.
 
Jak tedy začlenit čas pro sebe do běžného dne?
 
 1) Vytvořte si rituály
Díky rituálům budete jasně vědět, co chcete dělat. Nebudete muset přemýšlet, co a jak a jestli. Stačí se jen zvednout a jít na to. Rituál ke spojení sama se sebou může mít různou podobu. Obecně jde ale o aktivitu a čas, který věnujete pouze sama sobě a spojení se svým vnitřním já. Může to být chvilka cvičení, meditace, koupel nebo pití ranní kávy. Chvíle, kdy zklidníte svou mysl, ovládnete své myšlenky a emoce a vystoupíte z kolečka vnějšího světa. Spojíte se sama se sebou. Věnujete chvíli rozjímání, péči o sebe, aktivitě, která naplňuje vaši duši.
Rituály pak máme často spojené s určitým časem, což nám usnadňuje si na ně čas během dne najít.
2) Začněte ráno nebo před spaním

 Ranní vstávání i večerní usínání jsou pevnými body v našem programu. Navykněte si věnovat pár minut ráno nebo večer sama sobě.

Zklidníte svou mysl a spojíte se sama se sebou.
 
Na ráno jsou skvělé afirmace nebo, pokud máte více času, třeba jóga. Zvědomíte si, kdo jste a co je pro vás důležité. S tímto pocitem a vědomě pak vkročíte do nového dne.
 
Nejste ranní ptáče? Vyhraďte si pár minut na večerní meditaci a očistu energetického pole. Po celém dni zklidníte své myšlenky a očistíte se od všech cizích energií, které jste během dne pustila do svého pole.
 
Už večer nezbývá energie? Dopřejte si Beauty rituál. Koupel nebo večerní péči o pleť a tělo. Projevte úctu a lásku svému fyzickému tělu. Něhu své duši. Opečujte se a zklidněte svou mysl.
 
čas pro sebe
3) Nastavte si upomínky
 
Jednoduše zapomínáte? Pověste si připomínku na ledničku, zapište je do diáře. Na konkrétní časy nebo dny si můžete i nastavit připomínku do telefonu. Čím častěji a déle budete rituál opakovat, tím více se z něj stane běžná součást programu. A jakmile si na spojení sama se sebou zvyknete, budete se na dané chvíle těšit.
 
 
4) Vyhraďte si konkrétní den
 
Nestíháte během týdne nebo nemáte náladu? Nedaří se vám vyhradit i chvilku každý den? Vyhraďte si jeden den, kdy věnujete více času sama sobě. Můžete rozložit víc chvil do celého dne nebo si vyhradit delší čas v kuse. Jakmile uvidíte pozitivní účinky, bude pro vás jednodušší zařazovat čas pro sebe i do dalších dní.
 
 
5) Využijte každou chvilku
 
 
Nečekejte na dokonalou příležitost. Je skvělé udělat si na spojení sama se sebou čas a krásné prostředí. Ne vždy to ale jde. Využijte proto i krátké chvilky v průběhu dne. Afirmace zvládnete i v autě, když vyložíte děti před školou. Spojení s přírodou? Jděte do práce přes park. Udělejte si obřad z  ranní kávy nebo čaje a dopřejte si ho, než se zapne počítač.
 
 

Stačí opravdu jen chvilka a nemusí být dokonalá. Hlavní je, že alespoň na okamžik vystoupíte z kolečka vnější reality a věnujete pozornost dovnitř, sama sobě.

Nedaří se vám zklidnit mysl?