co je aromaterapie

Co je aromaterapie?

Esenciální oleje, vonné svíčky, přírodní vůně obecně… Narazili jste na ně, ale vlastně nevíte, co je aromaterapie a co vám může přinést?

Co vůbec aromaterapie je?

Aromaterapie je oficiální a vědecky ověřená terapeutická metoda léčení, která vám může pomoci s různými obtížemi na úrovni těla, mysli i duše. Využívá přirozených účinků rostlin ve formě esenciálních olejů – tedy zcela přírodních extraktů z rostlin, které obsahují léčivé a účinné látky.

Ač v posledních letech aromaterapie získává na popularitě, nejedná se o převratnou novinku. Vůní, bylin a jejich léčivých účinků využívala zcela běžně generace našich babiček i kultury mnohem starší. Známky využívání bylin najdeme v historii Číny, Indie, Egypta, v náboženských systémech ve formě mastí, balzámů, čajů či vykuřování.

V dnešní době díky novým technologiím umíme jednodušeji extrahovat z rostlin účinné látky a využívat je v koncentrovanější podobě právě ve formě esenciálních olejů.

Jak aromaterapie funguje?

Čich je nejcitlivějším ze všech lidských smyslů. Skrze čich se aktivuje limbický systém v mozku, který je jedním z hlavních center emoční aktivity. Skrze vůni se můžeme jednoduše dostat k dlouhodobé paměti i našemu nevědomí. Narozdíl od vizuálního obrazu si totiž mozek pamatuje vůni s mnohem větší přesností.

Esenciální oleje tak působí na naše tělo hned dvěma způsoby – na fyzické tělo a na psycho-emocionální sféru naší osobnosti. Když si přičichneme esenciálního oleje, přibližně 95% množství se dostává do krevního řečiště. Zbylých 5% je odvedeno právě do limbického systému čichovým nervem.

Prací s přírodními vůněmi tedy můžeme přímo ovlivňovat centra v našem mozku, která řídí naše emoce a chování. Jakmile se účinné látky z esenciálních olejů dostanou do mozku, spouští uvolňování neurotransmiterů ( např. serotoninu). Limbický systém zároveň při kontaktu se známou vůní otevře knihovnu našich vzpomínek a vytahuje na světlo ty, které se k dané vůni pojí.

Skrze krevní kapiláry v nose a průduškách se esenciální olej dostává také přímo do krevního oběhu a následně k orgánům našeho těla. Přítomnost účinných látek v krvi lze prokázat už do 15 minut od vdechnutí. Tímto způsobem umí esenciální oleje účinně pomáhat například proti infekcím, zvyšovat imunitu, zmírňovat bolest nebo urychlovat hojení.

co je aromaterapie

Esenciální oleje jako terapie?

Esenciální oleje působí tedy na náš mozek, emoce a paměť. Dá se s nimi ale nějak pracovat? Rozhodně ano, a to hned na několika úrovních.

Aromaterapie na běžný den

Díky aromaterapii si můžeme pomoci v běžném životě. Kdykoliv se cítíme bez energie, když jsme smutní, ve stresu, špatně spíme. Se všemi těmito stavy nám esenciální oleje umí pomoci i v domácím prostředí. Správně zvolené oleje nám pomohou relaxovat a zmírnit stres. Vytvořit příjemnou atmosféru a zklidnit myšlenky.

Aroma terapie

Esenciálními oleji je možné i účinně pomáhat léčit některé hlubší obtíže na úrovni fyzického těla. S tím vám pomůže certifikovaný aromaterapeut.

Můžeme s nimi ale i pracovat na psychologické hladině.  Díky propojení s pamětí lze esenciálními oleji podpořit proces léčení emocionálních traumat, bloků či programů. V takovém případě jsou esenciální oleje (většinou směsi na míru) součástí koulovacích, mentoringových nebo psychologických sezení nebo jako metoda aromaterapie zvaná Olfactoterapie.

Aromaterapie, energie, meditace

S tímto spojením se setkáte u všech našich produktů. Kromě fyzických účinných látek má každý z esenciálních olejů (bylin) energetickou rovinu – frekvenci, skrze kterou na naše tělo a pole působí. Ať už samostatně nebo v kombinaci s přidanou léčivou energií pak může blahodárně působit na naše energetické pole, čakry, řešení duchovních témat.  Účinek oleje na energetické rovině je podobný jako na té fyzické či psychologické. Jde ale více do hloubky nejen tématem ale i svým působením. Díky použití esenciálních olejů tak můžeme harmonizovat naše energetické pole, očistit prostor či pracovat v meditaci na tématech jednotlivých čaker a dimenzí.

Esenciální oleje a přírodní vůně obecně zde totiž na naše pole a vědomí působí skrze element vzduchu. Tedy základní stavební element této reality, hmoty. Element vzduchu proniká lehce skrze hutné energie či karmické bloky. Samy o sobě se však byliny a esenciální oleje pojí k úrovni duše, a ve spojení s harmonizační energií nebo krystaly mohou působit i na úrovni nadduše nebo ducha. Díky tomuto spojení pak společně velmi účinně působí na všech čtyřech úrovních naší energetické anatomie a působí ze všech směrů. Zespodu nahoru i shora až dolů do hmoty.

Chcete aromaterapii vyzkoušet?