květinové letní drinky s krystaly

Letní drinky plné krásy a energie

Vneste krásu, vůni a harmonizační energii do letních dnů. Stačí využít přírodního bohatství okolo nás. Květiny a letní drinky udělají radost naší duši i tělu.

Léto je konečně v plné síle tady. Prázdniny, relaxace a nádherná pestrost okolo nás. Ideální čas na probuzení radosti, hravosti, tvůrčí energie a probuzení lásky a vášně k životu. 

Sdílím s vámi proto dnes svůj oblíbený tip, jak si vnese do života krásu a radost, dopřát něco dobrého svému tělu a ještě podpořit harmonické energie ve svém energetickém poli – letní drinky.

Víte, že pitný režim neovlivňuje jen vaše fyzické tělo, ale i vaši energii?

O nedostatečné hydrataci jste toho pravděpodobně četla spoustu. Od bolestí hlavy přes zažívání a váhu až po unavenou pleť. Jenže nedostatek vody ovlivňuje i proudění energie v nás. Voda je totiž vodič. V suchém, vyprahlém a vystresovaném těle ta energie prostě proudit nebude. Důsledkem je podrážděnost, únava, rychlá ztráta energie, emoční výkyvy, divočící myšlenky, náročné spojení sama se sebou a udržení si radosti. A tak je i kvůli harmonii energií důležité na ten pitný režim dbát.

Jestli na létě něco miluju, je to proudící tvůrčí energie a nekonečná zásoba květin ze zahrady. Díky tomu si totiž ten pitný režim můžeme úžasně zpestřit. 

Květinové letní drinky v sobě spojují hned několik skvělých benefitů:

  • doplní tekutiny, 
  • jsou plné vitaminů a minerálů,
  • jsou nabité harmonizační energií,
  • a vnesou vám krásu do života.

Krása květin a bylinek

Výhodou léta je, že čerstvé a energií nabité květiny najdete velmi snadno. Pokud máte zahradu, máte možnosti téměř neomezené. Jen se vyhněte rostlinám ošetřeným chemickými postřiky. Pokud vaši zahradu (stejně jako tu mou) letos mučí kde co, sáhněte po přírodních alternativách nebo si nechte alespoň kousek bez preventivních postřiků.

Pokud zahradu nemáte, bylinky a dokonce i některé blahodárné květiny můžete pěstovat i na balkoně nebo parapetu. SKvělou variantou jsou i lokální květinové farmy, které se věnují přírodnímu nebo permakulturnímu pěstování. Vždycky také můžete jít do přírody si něco nasbírat (ideálně daleko od měst a silnic) nebo koupit sušené varianty. Třeba na Rohlíku nebo v Makru seženete i jedlé květy v krabičce, kterými můžete drink dozdobit.


Jaké květiny se hodí nejvíc?

Možností je mnoho. Nejčastěji doma najdete květy růže, levanduli, hledíky, chryzantémy, měsíčku, pivoněk, sedmikrásky, pampelišky nebo slunečnice.

V přírodě snadno narazíte na květy divizny, bezu, chrpy, heřmánku nebo třeba hluchavky.

Když budete kupovat, máte možnosti ještě větší. Osobně ráda sahám po ibišku, slézu maurském, vřesu nebo jasmínu.

Nezapomeňte ani na účinky bylinek. Nejsou sice na pohled třeba tak krásné, zato tělu i duši radost udělají. Základem je meduňka, máta, tymián… – běžné bylinky na vaření. Snadno narazíte na listy jahodníku, maliníku, břízy kopřivy nebo jitrocele.

Chuť, krásu a účinné látky můžete doplnit také letním ovocem. Zejména v bobulích se kromě chuti skrývá i obří dávka vitamínů. Skvěle se hodí i citron nebo pomeranč.

Navnímejte se na jejich esenci, poslouchejte svou intuici. Hrajte si s různými kombinacemi.

Nezapomeňte si ale vždy bezpečně ověřit, že je daná část rostliny opravdu jedlá. A také nezapomeňte, že některé byliny není vhodné kombinovat s určitými léky, užívat při určitých obtížích nebo že na některé můžete mít alergii.

Letní drinky

Čaj nebo infuzovaná voda?

Z bylin a květů si můžete udělat čaj, který potom ochladíte, případně naředíte a dozdobíte čerstvými květy či krystaly. Varianta je náročnější na přípravu. Květiny ale uvolní více účinných látek i chuti. Dejte pak jen pozor na množství. I bylinek moc škodí. V takovém případě doporučuju si udělat maximální dávku a tu naředit množstvím vody na celý den nebo si dopřát teplý hrnek čaje večer pod hvězdami.

Druhou variantou je infuzovaná voda. Do velké nádoby si připravíte vodu i s bylinkami/květy a krystaly. Do vody se postupně uvolňuje jemná chuť, vůně a účinné látky, ale ne v takové míře, jako v případě čajů. Zachovává taky látky, které jinak teplota čaje ničí. Můžete ji připravit už večer a nechat přes noc krystaly pořádně působit a nabít vodu energií.

Při obou způsobech přípravy se ideálně vyhněte plastům a úplně nejlépe i kovu. Skvělé jsou skleněné konvice a lžičky. Pro samotnou konzumaci sklo, porcelán nebo keramika. Zkrátka přírodně.


Jaké krystaly vybrat?

Primárně vždy vybírejte kvalitní krystaly u kterých máte opravdu jistotu, že jsou 100% přírodní, nedobarvované atd.

Co se druhu týká, vybírejte podle intuice, co vás nejvíc přitahuje. Krystaly vodu nabijí svou esencí a energií a pročistí ji na energetické úrovni. Můžete se tak řídit i popisky jednotlivých krystalů nebo jejich barvou.

Častou otázkou je, jestli je vhodnější surová forma nebo tremolované – hladké krystaly. Energie surových krystalů je silnější a divočejší. Hodí se na posílení aspektů jako je vnitřní síla, vnímání, vůle, odvaha, akce. Tromlované krystaly jsou jemnější a hodí se proto pro aspekty jako je láska, jemnost, uvolnění, otevření se. Osobně mám raději do vody krystaly tromlované i kvůli následnému čištění. Zároveň máte jistotu, že nějaký odštěpek krystalu omylem nevypijete.

Pokud chcete intenzivně určitý aspekt posílit, pijte krystaly nabitou vodu alespoň 14 dní. Druhy krystalů můžete i kombinovat. Vybírejte ale takové, které se doplňují a zaměřte se ideálně na jeden aspekt, ať se energie vzájemně nekříží.

Tak či tak krystaly před použitím ve vodě důkladně omyjte a nechte nabít. Můžete k jejich očistě použít i naši vykuřovací směs Očista kamenů.

Pozor, ne všechny krystaly jsou vhodné dávat do vody, kterou chcete pít. Pokud chcete experimentovat, ověřte si nejdřív, že je daný krystal pro výrobu krystalové vody vhodný. Bezpečně použít můžete: křišťál, ametyst, růženín, šungit, akvamarín, avanturín, záhnědu, turmalín, citrín, howlit, jaspis, sodalit, chalcedon nebo třeba dumortierit. Ale i další. Naopak se raději vyhněte krystalům, které se ve vodě buď rozpouští nebo mohou uvolňovat ze svého složení nevhodné látky. Vhodné nejsou: selenit, malachit, hematit, lepidolit, azurit, kalcit, rodonit, celestýn nebo fluorit.


Krása ve skleničce

Dopřejte sama sobě tu lásku a péči a vytvořte si z letní drink jako krásný rituálek. Už při přípravě dbejte na krásné materiály. Na větší dávky používám skleněnou dózu na vodu a už do ní dávám kromě krystalů krásné vybrané květy.  I k samotnému pití si vyberte krásnou skleničku, přidejte okvětní plátky nebo lístky bylinek, plátek citronu na hranu. Pijte vodu vědomě, aktivujte a vnímejte její působení. I její chuť a vůni.  Potěšte své smysly i svou duši krásou.

Zajímají vás konkrétní recepty? Najdete je tady.

Chcete vnést krásu a radost do života?